Jaki jest wpływ witamin na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Witam serdecznie! 1. Mam pytanie odnośnie witamin znajdujących się w pokarmach. Czy należy na nie uważać? Czy należy liczyć ile witamin znajduje się w owocach i warzywach, tak by nie przekroczyć dozwolonej dziennej dawki, np. witaminy C? Czy zjedzenie dużej ilości tej witany zawartej właśnie w owocach może wpływać na tabletki antykoncepcyjne? Czy pomiędzy zjedzeniem dużej ilości np. Truskawek (bogatych w witaminę C) należy zachować jakiś odstęp? 2. Czy chrom wpływ na tabletki antykoncepcyjne, czy należy jedynie zachować odstęp pomiędzy przyjęciem go a tabletek antykoncepcyjnych? I czy należy uważać na chrom zawarty w pokarmach np. w pestkach dyni (które jem w dużych ilościach), czy zachować jakiś odstęp pomiędzy spożyciem pestek a tabletkami? 3. Czy biegunka, która wystąpiła 10 godzin po przyjęciu tabletki może osłabić działanie antykoncepcyjne? Dokładnie wyglądało to tak, że 3 razy byłam w toalecie i mi przeszło. Czy jednodniowa biegunka może mieć wpływ na działanie tabletek? I jeszcze czy biegunka, która wystąpi w czasie przerwy pomiędzy przyjmowaniem tabletek ma jakiś wpływ na antykoncepcję?   Serdecznie dziękuję za udzielenie odpowiedzi. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Orientacyjne spożycie witaminy C zawartej w pokarmach waha się w przedziale 100-200 mg. Uznaje się, że przyjmowanie dobowej dawki kwasu askorbinowego powyżej 1 g (czyli 1000 mg) może wpływać na działanie innych leków, takich jak niektóre antybiotyki, preparaty żelaza i leki zawierające estrogeny (czyli np. tabletki antykoncepcyjne). Duże dawki witaminy C mogą zwiększać stężenie tych leków, potęgując ich toksyczność.
Także chrom może wpływać na działanie tabletek antykoncepcyjnych. W takim przypadku należy zachować odstęp 4h.
Przyjmuje się, że czas wchłaniania tabletek antykoncepcyjnych wynosi maksymalnie 3 -4 godziny od zażycia. Biegunka po 10 h od przyjęcia tabletki nie ma więc żadnego wpływu na działanie leku. Biegunka w przerwie między opakowaniami nie ma znaczenia.
W przypadku wystąpienia ostrej biegunki do 4h od zażycia tabletki należy niezwłocznie zażyć kolejną. Jeśli pominie się pigułkę w pierwszym blistrze należy przez następne 7 dni stosować dodatkowe zabezpieczenie.
Wszelkie informacje dotyczące interakcji z innymi środkami, mogące zmniejszyć skuteczność tabletek, znajdzie Pani w ulotce. Dla pewności, radzę zerkać zawsze zarówno w ulotkę tabletek, jak i preparatu, który ma się zamiar zastosować równocześnie z nimi.

Pozdrawiam serdecznie!