Jaki jest wpływ znieczulenia na poród?

Bardzo boję się bólu w trakcie porodu. Myślę poważnie o znieczuleniu, ale obawiam się, że może ono jakoś negatywnie wpłynąć na przebieg porodu i zdrowie mojego dziecka...

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Tak, w trakcie porodu w znieczuleniu zewnątrzoponowym mogą wystąpić pewne powikłania. Są nimi najczęściej: 1) wydłużenie II okresu porodu wynikające ze spadku napięcia mięśni brzucha oraz faktu, że rodząca może nie czuć skurczów, a zatem nie przeć efektywnie; 2) nieprawidłowe układanie się główki z powodu zmniejszonego napięcia dna miednicy – ryzyko konieczności zabiegowego ukończenia porodu; 3) obniżenie ciśnienia krwi, świąd skóry i nudności (efekty uboczne leków znieczulających). Poważnie powikłania występują jednak bardzo rzadko.