Jaki jest związek pomiędzy grzybicą jamy ustnej a antykoncepcją hormonalną?

Jestem kobietą w wieku 18 lat. Od 5 dni zaczęłam stosować moje pierwsze tabletki antykoncepcyjne. W ostatnich dniach przed miesiączką ledwo co wyleczyłam się z grzybicy pochwy. Biorę osłonowe tabletki. Chyba nie pomogło, ponieważ czuje dziwny smak w ustach i mam biały nalot na języku. Co powinnam zrobić, czy to ma związek z tabletkami antykoncepcyjnymi, powinnam z nich zrezygnować?
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Na razie spokojnie, dopiero rozpoczęła Pani terapię antykoncepcyjną. Być może obie sprawy nie mają ze sobą nic wspólnego.
W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza rodzinnego i wyjaśnić co spowodowało zmiany w obrębie jamy ustnej. W tym celu konieczne jest badanie lekarskie.

Z powodu przebytej infekcji pochwy warto spróbować do leczenia dołączyć preparaty zawierające pałeczki kwasu mlekowego (dostępne w szerokiej gamie produktów bez recepty w aptekach), które pomogą w odbudowie prawidłowej flory bakteryjnej dróg rodnych.

Jeżeli infekcje grzybicze będą jednak nawracały, wówczas koniecznie będzie rozważenie zmiany terapii.

Pozdrawiam