Jaki lek stosować przy nadciśnieniu tętniczym?

Czy u kobiety (64 lata) z nadciśnieniem tętniczym pierwszego stopnia po nieudanym leczeniu dietą, lekiem pierwszego wyboru powinien być nebivolol? Dodam, że choruję na jaskrę, ale nie mam innych chorób współistniejących w tym układu sercowo-naczyniowego. Skutkiem półrocznej terapii tym lekiem jest okresowo występujące przy kontrolnych pomiarach ciśnienie skurczowe 140 , a tętno utrzymuje się na poziomie <60/min. Wydaje mi się także, że jestem bardziej ospała i mam mniej energii.

Lek. Paweł Szadkowski

Lek pierwszego rzutu zależy od obrazu klinicznego pacjenta. Wydaj mi się jednak, że ze względu na możliwe działanie niepożądane leku (bradykardia, zmęczenie) warto skonsultować się z internistą lub kardiologiem i omówić możliwości modyfikacji farmakoterapii.