Jaki powinien być poziom cukru u leżącego cukrzyka?

Witam! Od miesiąca opiekuję się swoją teściową, która jest chora na cukrzycę typu 2. Tak bardzo się zaniedbała, że w wieku 76 lat jest osobą już leżącą, niedosłyszącą i niedowidzącą, a choruje od 2002 roku. A wszystko co się teraz z nią dzieje nastąpiło w ciągu miesiąca, mimo że była osobą bardzo energiczną, ale niedbającą ani o dietę, ani niestosującą się do zaleceń lekarza. Ja właściwie nigdy nie miałam styczności w opiece nad taką osobą i teraz kiedy tym się zajmuję, chciałabym prosić o odpowiedź na moje pytanie. Kiedy rano mierzę cukier na czczo, to poziom wynosi w granicach 100-120, a drugi pomiar robię wieczorem po kolacji i poziom cukru waha się w granicach 170 do czasem 205-210. Proszę o odpowiedź. Czy taki poziom cukru w ciągu dnia jest prawidłowy czy raczej nie? Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Według kryteriów wyrównania cukrzycy - glikemia na czczo powinna wynosić do 110 mg/dl (poziom u teściowej jest akceptowalny), natomiast glikemia 2 godziny po posiłku powinna wynosić do 135 mg/dl.  Nie mierzy się cukru zaraz po posiłku. Jeżeli cukry będą w dalszym ciągu osiągały takie wartości mimo diety, będzie trzeba zintensyfikować leczenie przeciwcukrzycowe.

Jeżeli jest osobą leżącą - warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, po skierowanie na rehabilitację w warunkach domowych, aby zwiększyć sprawność ruchową i w celu profilaktyki. Ponadto do rozważenia jest leczenie przeciwzakrzepowe - jego rodzaj w zależności od całościowej sytuacji klinicznej.

Tutaj znajdzie Pani więcej informacji na temat cukrzycy.

Serdecznie pozdrawiam!