Jaki powinien być rozkład węglowodanów na posiłki?

witam jaki powinien być rozkład węglowodanów na posiłki aby chudnąć?jestem kobietą mam 28 lat, 170 cm wzrostu średnia aktywność fizyczna waga 58 kg. Moja PPM 1400 kcal. Chciałabym schudnąć 3 kg.pozdrawiam

Dzień dobry,

3 kg do utraty do mało, wiec nie ma potrzeby stosowania drastycznych diet. Na początku wyeliminuj błędy dietetyczne - http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe.
Zwiększ aktywność fizyczną - 30 -60 minut dziennie. Ponadto pij zieloną herbatę i zdrowo się odżywiaj. Kaloryczność Twojej diety powinna wahać się w granicach 1500 -1600 kcal. Z czego 50% powinny dostarczać węglowodany - około 750 kcal - 190 g. Najlepiej aby dostarczały je warzywa oraz kasze i pieczywo pełnoziarniste.
Śniadanie powinno zawierać 25%, 2 śniadanie 5%, obiad 40%, podwieczorek 10%, kolacja 20%.
Pozdrawiam

Mgr Anna Drahun Dietetyk, Kraków

Witam,
Zakładając dietę redukcyjną na poziomie 1300 kcal/dzień:
Białka 58 g czyli 232 kcal co daje ok. 18 % całkowitego dziennego zapotrzebowania
Tłuszcz 36 g czyli 324 kcal co daje 25 % całkowitego dziennego zapotrzebowania
Węglowodany 185,25 g czyli 741 kcal co daje 57 % całkowitego dziennego zapotrzebowania, w tym cukrów prostych nie powinno być więcej niż 10 % z dziennego zapotrzebowania na węglowodany więc ok. 18, 5 g (74,1 kcal).
Udział węglowodanów w poszczególnych posiłkach: śniadanie- 185,25 kcal (46,31 g); II śniadanie 74,1 kcal (18,5 g); obiad 259,35 kcal (64,84 g), podwieczorek 74,1 kcal (18,5 g); kolacja 148,2 kcal (37,05 g).
Proszę pamiętać, aby głównym źródłem węglowodanów w diecie były produkty zbożowe pełnoziarniste, razowe makarony, kasze, musli, płatki owsiane, a także warzywa które są źródłem błonnika i witamin. Proszę zwrócić uwagę na ilość spożywanych owoców, bo one są źródłem cukrów prostych. Ograniczyć do minimum słodycze, słodzone napoje typu cola oraz soki oraz słodzenie kawy/herbaty.