jaki powinien być rozmiar pęcherzyka ciążowego?

Mam 22 lata.

Ostatnią miesiączkę miałam 10 października. Zrobiłam test ciążowy-wynik pozytywny. Byłam we wtorek u ginekologa na usg i mam mieszane odczucia. Mam nadzieję, że lekarz powiedział mi wszystko. Chodzi o to, ze wg miesiączki minęło do wtorku 5 tyg. i 3 dni, czyli 6 tydzień ciąży. Jaką długość powinien mieć pęcherzyk ciążowy lub zarodek??

Bo na usg wyszło 7 mm i sprzęt nawet nie zakwalifikował tego do żadnego tygodnia ciąży, jak lekarz powiedział, tego się nie mierzy. I po powrocie do domu spojrzałam na usg mojej poprzedniej ciąży i tam w 4 tyg. 5dn. zarodek miał 14 mm czyli dwa razy więcej niż teraz choć mierzony trochę wcześniej niż w obecnej sytuacji. I boję się, że z tej ciąży nic nie będzie, 2 razy poroniłam(13 tydzień i 7 tydzień, płód nie rozwijał się), 3 ciążę udało się uratować, również w 7 tyg. plamienia i poronienie zagrażające i to moja czwarta ciąża.

Bardzo się boję, mam przyjść za 2 tyg. na usg żeby sprawdzić czy jest serduszko. Dostałam jeszcze tabletki z hormonem i zastrzyki do wykonania w brzuch, tak samo jak w poprzedniej ciąży.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Rozmiar Pani ciąży odpowiada początkowi piątego tygodnia. Proszę się jednak nie niepokoić. Często zdarza się bowiem zajście w ciążę w sytuacji przesunięcia owulacji w czasie, kiedy kobieta myśli już, że jest w niepłodnej fazie lutealnej. W takim wypadku ciąża jest istotnie młodsza, niż wynikałoby to z daty ostatniej miesiączki.

Radzę się nie denerwować na zapas i spokojnie oczekiwać kolejnej wizyty. Dla uspokojenia, jeżeli nerwy Panią zjadają, można wykonać badanie poziomu hormonu ciążowego bHCG z krwi w odstępie dwóch dni i zobaczyć jak wzrasta jego poziom. Prawidłowy (co najmniej dwukrotny) wzrost stężenia tego hormonu będzie wskazywał, że z ciążą jest najprawdopodobniej wszystko w porządku.

Pozdrawiam serdecznie!