Jaki powinien wyjść wynik histopatologiczny przy ciąży obumarłej?

10 maja byłam na kontrolnej wizycie u ginekologa, byłam w ciąży, po badaniu macica była powiększona na 11 tydz. i tak powinno być. Ostatnią miesiączkę miałam 20 lutego, zrobiono mi usg, okazało się, że płód jest prawidłowo rozwinięty, ale nie pokazało bicia serca.

Lekarz stwierdził, że prawdopodobnie płód obumarł, skierowała mnie do szpitala, zrobiono mi hormon b hcg i wyszedł 192463,85 mlU\ml, czyli w normie i więcej nie powtarzali. Później jeszcze raz usg pokazała 12 tydzień, ale tętna nie było, ciążę usunęli, a wynik histopatologiczny był fragmenta ovi, nic o ciąży obumarłej. Czy mogła być zdrowa, skoro się rozwijała?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Bardzo mi przykro z powodu Pani straty.
Nie jest możliwe, by ciąża rozwijała się, jeśli widoczny był płód bez czynności serca. W USG oceniamy wiek ciąży na podstawie CRL- długości od czubka głowy do pośladków. Jeden tydzień różnicy pomiędzy kolejnymi pomiarami wynikał zapewne z błędu pomiaru (ludzkiego lub aparatu), albo też z faktu, że badania były wykonane na różnych aparatach. Ciąża obumarła zapewne krótko przed pierwszym badaniem. Badanie histopatologiczne polega na oglądaniu tkanek pod mikroskopem. Patomorfolog wykonujący je nie jest w stanie ocenić, czy ciąża była żywa czy nie- w obu przypadkach wyskrobiny wyglądają bowiem tak samo. Brak czynności serca stwierdzony dwukrotnie w badaniu USG nie powinien jednak pozostawiać co do tego wątpliwości.

Pozdrawiam serdecznie!