Jaki przebieg ma SIBO?

SIBO 1.Czy w SIBO występuje wysoki poziom kalprotektyny? 2.Czy jest okres remisji i zaostrzeń? 3.Czy w SIBO mogą występować biegunki przed dwa miesiące w roku? 4. Czy mogą występować bóle żołądka, nudności? 5. Czy ból w podbrzuszu może wynikać z SIBO? 6. Czy moge prosic lekarza rodzinnego o skierowanie na wodorowy test oddechowy? 7. Jeżeli jest nadmiar żółci w żołądku to jest możliwość chorowania na SIBO?

Lek. Paweł Szadkowski

1.Czy w SIBO występuje wysoki poziom kalprotektyny? - nie jest to swoiste dla tej choroby. 2.Czy jest okres remisji i zaostrzeń? - nie wyróżnia się tak charakterystycznych faz, ale przebieg może być zmienny; 4. Czy mogą występować bóle żołądka, nudności? - trudno powiedzieć - biegunka przewlekła (jak w SIBO) trwa (>4 tyg.), a jej brak może wynikać z odpowiedniej diety 5. Czy ból w podbrzuszu może wynikać z SIBO? - tak; 6. Czy moge prosic lekarza rodzinnego o skierowanie na wodorowy test oddechowy? - pojedyncze poradnie mogą mieć je w pakiecie, ale jest to raczej wątpliwe.; 7. Jeżeli jest nadmiar żółci w żołądku to jest możliwość chorowania na SIBO? - taki stan może wynikać z zaburzenia motoryki p.pok., który może również powodować SIBO.