Jaki szpital psychiatryczny wybrać?

Witam! Mam skończone 15 lat i jestem w bardzo ciężkim stanie. Cierpię na bulimię, ciężką depresję i mam bardzo niepokojące objawy schizofreniczne, takie jak różnego rodzaju omamy i urojenia. Psychiatra powiedział mi, że jedynym wyjściem dla mnie jest pobyt w szpitalu psychiatrycznym. Z racji tego, że nie jestem jeszcze pełnoletnia, muszę przebywać na oddziale dla dzieci i młodzieży. Psychiatra poleca mi szpital psychiatryczny Sosnowiec lub Gliwice. Najlepszym wyjściem byłby jak mówi Lubliniec, ale potrzebny jest zakład na Śląsku. Mogłabym prosić o zdanie na temat mojego pobytu w szpitalu i o opinię na temat tych szpitali psychiatrycznych? W internecie można znaleźć opinie praktycznie tylko o warszawskich szpitalach psychiatrycznych a to mnie nie urządza... Z góry dziękuję za każdą pomoc. Pozdrawiam.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Potwierdzam zdanie lekarza psychiatry – w Twoim stanie konieczna jest hospitalizacja. Jesteś młodą osobą i do tego cierpisz na kilka chorób natury psychicznej, które wzajemnie mogą się napędzać. Pobyt w szpitalu na oddziale psychiatrycznym pozwoli na dokładniejszą obserwację i doprecyzowanie diagnozy. Być może zaburzenia odżywiania się w postaci bulimii przeplatają się z symptomami epizodu depresyjnego ciężkiego z objawami psychotycznymi. Możliwe, że omamy i urojenia wcale nie stanowią początku schizofrenii, ale żeby być pewnym, lekarze muszą Cię obserwować codziennie w szpitalu. Osobiście, radziłabym nie rezygnować z możliwości otrzymania fachowej pomocy w szpitalu.

Jeśli chodzi o opinie na temat szpitali w Sosnowcu, Gliwicach czy Lublińcu, to dużo zależy też od tego, o jakim oddziale mówimy. W Twoim przypadku należy brać pod uwagę jakość usług świadczonych przez personel medyczny na oddziałach psychiatrycznych. Pod uwagę, jak rozumiem, brane są trzy szpitale na Śląsku: Szpital Miejski Nr 1 w Sosnowcu Oddział Psychiatryczny, Wojewódzki Szpital Neuropsychiatryczny w Lublińcu i Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień w Gliwicach. Więcej na temat tych szpitali można dowiedzieć się pod poniższymi linkami:

http://www.szpital.sosnowiec.pl/
http://www.familia.org.pl/
http://83.19.46.58/

Szpital w Gliwicach specjalizuje się głównie w leczeniu uzależnień od substancji psychoaktywnych, więc nie sądzę, by było to miejsce zbyt dobre w odniesieniu do Twojego przypadku. Osobiście, zgadzam się ze zdaniem psychiatry, że chyba najlepszym wyborem byłby Wojewódzki Szpital Neuropsychiatryczny im. dr Emila Cyrana w Lublińcu przy ul. Grunwaldzkiej 48. Obecnie szpital prowadzi leczenie na oddziałach: psychiatrycznych ogólnych, psychiatrycznych geriatrycznych, psychiatrycznym dzieci i młodzieży (pierwszy taki oddział w Polsce), psychiatrycznym rehabilitacyjnym, psychiatrycznych dla przewlekle chorych, oddziale psychiatrycznym sądowym, leczenia zaburzeń afektywnych, detoksykacji, uzależnień alkoholowych i neurologicznym. Dodatkowo są trzy poradnie przy szpitalu – Zdrowia Psychicznego, Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia oraz Neurologiczna.

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Witam Cię Serdecznie,

Jestem pewna, że lekarz prowadzący polecił Ci odpowiednie placówki medyczne.
Porozmawiaj z Mamą lub z Rodzicami, by wspólnie zadecydować o wyborze szpitala.

Życzę Ci szybkiego powrotu do zdrowia,
irena.mielnik.madej@gmail.com