Jaki wpływ ma lek przyjmowany na zapalenie stawu krzyżowo-biodrowego na planowaną ciążę?

Witam!

Mam 33 lata.
Od kilku lat choruję na zapalenie stawu krzyżowo-biodrowego, ale dopiero półtora roku temu, któryś z kolei lekarz postawił tę diagnozę. Wówczas przepisał mi lek o nazwie X** R*** 8mg i C*** 250mg. Nie zdążyłam jednak zacząć leczenia, gdyż okazało się, że jestem w ciąży i doktor kazał poczekać z leczeniem aż do rozwiązania.

Dziś po odstawieniu synka od piersi i po ponownej konsultacji z lekarzem wróciłam do leczenia i chęci zlikwidowania silnego bólu w tych okolicach. Lekarz przepisał mi te same lekarstwa z tym samym dawkowaniem przez okres około 3-4 miesięcy. Bardzo chciałabym pozbyć się uciążliwego bólu i odstawienia całkowicie leków przeciwbólowych ponieważ planuję w przyszłości kolejną ciążę. Niedawno jednak czytając ulotkę leku X** R*** dowiedziałam się, że lek ten może wpływać niekorzystnie na płodność i że nie jest on zalecany u kobiet planujących ciążę.

Zaniepokoiłam się tym, gdyż mam za sobą długie lata leczenia niepłodności i starania o dziecko. Wspominając ten trudny czas, po szczęśliwym urodzeniu synka, w krótkim czasie pragnęliśmy z mężem postarać się o kolejnego dzidziusia, jednak przestraszyła mnie wiadomość, że leki które biorę mogą niekorzystnie wpłynąć na moją płodność. W jakim stopniu rzeczywiście ten lek może szkodzić w planowaniu ciąży?

Czy jego przyjmowanie trwale wpływa na zaburzenia płodności czy tylko na okres leczenia? Podobnie lek C***,czy jest z tej samej grupy leków utrudniających zajście w ciąże? Czy po skończonym leczeniu będziemy mogli z mężem znów podjąć starania o kolejnego potomka?

Dodam tylko, że obydwa leki przyjmuję 2x na dobę, rano i wieczorem.

Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję!

Witam serdecznie!

Oba leki, które Pani przyjmuje są przeciwwskazane w ciąży i należy zakończyć leczenie przed zajściem w kolejną ciążę. Według producenta leku, lornoksykam może być przyczyną zmniejszenia płodności.

Dlatego nie zaleca się stosowania go u kobiet planujących ciążę. Skoro Pani miała wcześniej problemy z zajściem w ciążę proponuję skonsultować się z lekarzem prowadzącym w sprawie zmiany leku na inny. Trudno określić na ile lek wpłynie akurat na Pani płodność. Ale nie warto ryzykować.

Antybiotyk, który Pani przyjmuje nie ma takiego działania. Może go Pani bez obaw przyjmować.

Pozdrawiam