Jaki wpływ ma salmonella na ciążę?

Witam
Jestem w 36 tyg. ciąży, u mojego trzyletniego syna stwierdzono salmonellę. Chciałam się dowiedzieć, jakie mogą być zagrożenia dla mojego nienarodzonego dziecka.
Czy jeśli nie miałam objawów salmonelli, to jednak mogę być jej nosicielem?
Jeszcze jedno, jak długo jest się nosicielem salmonelli?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Jeśli zaraziła się Pani bakteriami z rodzaju Salmonella w przeszłości, to może Pani być nosicielką nawet do końca życia. Jeśli nie ma Pani obecnie objawów zakażenia (wymioty, biegunka, ból brzucha, gorączka), to znaczy że synek nie zaraził Pani teraz bakterią.
Gdyby jednak do tego doszło i rozwinęłaby Pani pełnoobjawową salmonellozę, to istniałoby ryzyko przejścia zakażenia na nienarodzone dziecko (w przeciwieństwie do sytuacji samego nosicielstwa) i spowodowania u niego nawet zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Ryzyko nie jest jednak duże, szczególnie jeśli szybko rozpoczęłaby Pani leczenie.
Proszę być dobrej myśli.
Pozdrawiam serdecznie!