Jaki wpływ mają nieregularne miesiączki na zajście w ciążę?

Mam 25 lat i za sobą pierwsze poronienie. Od tamtego czasu minęło 4 miesiące i myślę o kolejnym dziecku jednak od momentu wyłyżeczkowania macicy moje okresy są na zmianę obfite i bolesne albo skąpe plamienia. Mam nieregularne miesiączki raz co 28 dni, raz co 33, a przed pierwszą ciążą miałam nawet co 36 dni.

Jaki to ma wpływ na moją płodność, czy powinnam zacząć się leczyć?
Muszę przyznać, że próbowaliśmy już z mężem zajść w ciążę, ale się nie udało i przy takich cyklach to nie wiem w jakich dniach mam płodne dni. Nie mam żadnych objawów owulacji, nie mam śluzu płodnego ani nic z tych rzeczy, odczuwam tylko kłucia po prawej lub lewej stronie ale nie wiem czy mam się tym sugerować?
Zresztą pojawiają się one na początku jak i na końcu cyklu, czasami w środku. Czy powinnam zrobić jakieś badania i od czego zacząć żebym mogła zostać mamą? Chcę wybrać się do ginekologa ale muszę wiedzieć czy mam dalej czekać na uregulowanie się cykli czy raczej powinnam zgłosić się na jakieś badania?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nieregularności w granicach 28-33 dni są akceptowalne, wskazują one, że najprawdopodobniej dochodzi u Pani do owulacji, przez jest Pani teoretycznie zdolna zajść w ciążę. Myślę, że jest za wcześnie aby szukać pomocy w leczeniu niepłodności, tym bardziej, że urodziła Pani jedno dziecko, a później zaszła w kolejną ciążę. Jeżeli narząd rodny został skontrolowany po ostatnim poronieniu i lekarz nie znalazł żadnych niepokojących symptomów, to nie ma przeciwwskazań, aby zaczęła się Pani obecnie starać o dziecko. Jeżeli w ciągu roku nie uda się Pani zajść w ciążę, to będzie to wskazaniem do rozpoczęcia diagnostyki niepłodności.

Pozdrawiam serdecznie!