Jaki wpływ na ciążę ma RTG zęba?

Witam Mam pytanie nagle ulamalo mi się pół zęba od razu pojechalam to stomatologa od razu zrobiono mi zdjęcie RTG tego zęba bez fartuch omawianego . Miałam tylko opaskę na szyję jakąś.problem polega na tym że w danym miesiącu zażyłam tabletkę ella one okres mi się spóźnial ale z tego względu na ta tabletkę byłam pewna że to przez nią. Jednak okazało się że jestem w ciazy z czego się cieszę jednak niestety to zdjęcie po prostu mnie wykańcza. Pani dentysta mówi że to było zdjęcie metoda radiowizjografi i obraz przesłany jest do komputera od razu i dlatego też fartuch nie założony był bo promieniowanie powiedzmy bezpieczne. Porownywalne z paru godz przez telewizorem Ginekolog mówi że że zdjęciem w ok 6 Tyg ciazy jest tak wszystko albo nic A dodatkowo promieniowanie niewielki3 . Zyje w ogromnym stresie razem z mężem

Wszystkie możliwe badania RTG najlepiej wykonać przed zajściem w ciążę.RTG zęba to bardzo mała dawka promieniowania praktycznie niezagrażająca dziecku.W radiowizjografii jest to jedna dziesiąta zdjęcia na kliszy.Rentgenodiagnostyka stomatologiczna z uwagi na to,że obejmuje obszar naświetlania jedynie głowy i szyi jest bezpieczna dla płodu.

Pani dentystka ma rację. Pojedyncze badanie nie może zaszkodzić dziecku, choć rzeczywiście płód jest najbardziej wrażliwy na promieniowanie rentgenowskie w 1. trymestrze ciąży. Dlatego RTG wykonuje się tylko wtedy, gdy jest ono niezbędne w celu postawienia właściwej diagnozy. Przy nowoczesnej metodzie radiowizjografii dawka promieniowania jest jednak minimalna, a jama ustna mocno oddalona od macicy. Samo badanie radiografii cyfrowej jest dużo bardziej bezpieczne, niż w przypadku tradycyjnego badania RTG, do którego należy założyć fartuch ochronny. Proszę się nie stresować i nie martwić, badanie nie może mieć żadnego wpływu na ciążę. Dużo większy wpływ ma Pani stres z tym związany.

Pozdrawiamy, stankowscybialach.pl, badzbystry.pl