Jaki wpływ na leczenie depresji ma picie alkoholu?

Mój mąż ma 47 lat i od siedmiu lat leczy się na depresję dwubiegunową. W 2009 r. był po raz pierwszy chospitalizowany. Od tamtej pory bierze leki o nazwie D***, C***, i l***.

Bardzo się boję, że będzie nawrot choroby, ponieważ coraz częściej pije kilka piw dziennie, pomimo że proszę i tłumaczę, że tak nie wolno. Nie wiem co mam zrobić, aby nie pił. Od wypicia po okolo 2-3 godzinach bierze tabletki.

Jak mam przetłumaczyć, żeby nie pił? Może nic nie mówić? Widzę, że zdrowy nie jest i wymaga przyjmowania leków. Choroba w ciągu tych kilku lat wracała już kilka razy i zawsze jest coraz gorzej. Proszę o radę, jak mam postąpić? A może mąż robi mi na złość?

Witam!

Sądzę, że mąż nie robi Pani na złość, tylko stara się w ten sposób pomóc sobie. Depresja jest bardzo poważną chorobą, która zaburza normalne funkcjonowanie. Pani mąż odczuwa skutki tej choroby i próbuje sobie z nimi poradzić. Zapewne, jako mężczyzna, może też czuć się mniej użyteczny i nieporadny, przez co jego poczucie własnej wartości obniża się. Wszystkie te czynniki wpływają na pogorszenie samopoczucia. Alkohol jest natomiast łatwym "lekarstwem" na te dolegliwości.

Chory może uważać, że nie robi nic złego i jego stan się polepsza dzięki piciu. Jednak takie myślenie jest bardzo naiwne i prowadzi do pogłębiania się zaburzeń depresyjnych, a także problemów z nadużywaniem alkoholu. Mąż także powinien sobie zdawać sprawę, że przyjmowanie leków przeciwko depresji razem z alkoholem powoduje duże spustoszenie w jego organizmie.

Myślę, że powinna Pani skonsultować tę sprawę z lekarzem prowadzącym męża i wspólnie z nim zastanowić się, jakie dalej podjąć kroki. Poprawić sytuację mogłoby także uczestnictwo w grupach wsparcia i psychoterapia. Mąż powinien zrozumieć, co się z nim dzieje i czym grozi dalsze takie postępowanie. Praca z psychologiem pomoże mu pomóc poznać lepiej siebie, popracować nad zaburzeniami i trudnymi emocjami, a także poprawić samopoczucie bez potrzeby sięgania po alkohol.

Pozdrawiam