Jaki wpływ na poziom prolaktyny mają leki na schizofrenię?

Witam Pania :) moja Mama choruje na schizofrenię brała rispolept consta 3 minigramy przez 10 lat . Miała raka piersi hormonozaleznego Mama zrobiła pół roku temu badania na prolaktyne wyszła 900 norma jest około 500 lekarz poprosił listowo psychiatra o zmianę leczenia Pani Doktor wstrzymała leczenie całkowicie tłumacząc to że wszystkie leki na schizofrenię podwyższają prolaktyne. Mamie z powodu zatorowosci pluc ej (powiklanie po operacji raka piersi) przepisano rispolept w tabletkach 2 m tydzień temu Mamy prolaktyne wyniosła 1800 i mam pytanie czy każdy lek na schizofrenię podwyższa prolaktyne a jeśli nie to jakie nie podwyższają?

Witam! Risperidon (Rispolept) zdecydowanie potrafi podnieść poziom prolaktyny. Są jednak inne z nowoczesnych neuroleptyków, które takiego wpływu nie mają lub jest on tylko minimalny. Leczenie winni dobrać wasi lekarze - widzą pacjenta i jego stan. Przy nowotworach hormonozależnych należy unikać anomalii hormonalnych polekowych. Leczenie powinno być ustalone na miejscu, konsyliarnie! Leczenie jednej przypadłości nie może wpływać na powstawanie lub zaostrzenie innych (w miarę możliwości). Powodzenia W. Łuczkowski.