Jaki wpływ na zdrowie ma terapia radiojodem?

Czy przebyta terapia radiojodem w młodym wieku może (przy sprzyjających czynnikach genetycznych i środowiskowych) skutkować tudzierz przyczynić się do rozwoju raka w narządach płciowych?

Lek. Paweł Szadkowski

Leczenie jodem promieniotwórczym uszkadza komórki tarczycy i ma niewielki zasięg (ok 2mm), a jego działanie ogranicza się do samej tarczycy. Niewychwycona przez tarczycę część podanego radiojodu jest szybko wydalana z moczem, a ekspozycja narządów wrażliwych na promieniowanie (szpik kostny, gonady) jest niewielka.