Jaki wynik NT jest parwidłowy w 12 tyg ciąży?

Witam, mam 24 lata. Jestem po usg, według usg jest to 12 tydz+5 dni mój wynik CRL 63,2 mm, NT 1,9mm, czynność serca 140. Czy jest to dobry wynik, czy wymaga powtórzenia usg lub zlecenia innych badań genetycznych? Jestem przestraszona wynikiem nie wiem czy słusznie, a wizytę u lekarza prowadzącego ciąże mam dopiero 06.12. Czekam niecierpliwie na odpowiedź Martyna.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W ciąży 12-tygodniowej wymiar NT (przezierność karkowa) powyżej 2,5 mm może wskazywać na występowanie u dziecka poważnych wad genetycznych, np. zespołu Downa. Im wymiar ten bardziej przekracza wartość graniczną, tym ryzyko faktycznego występowania wad genetycznych jest większe. Oczywiście czasem zdarzają się dzieci z zespołem Downa o przezierności karkowej typowej dla zdrowych dzieci i odwrotnie, nieraz zdrowe dzieci mają powiększoną przecierność karkową. W przypadku Pani dziecka badanie NT nie wskazuje na zwiększone ryzyko występowania wad genetycznych.

Pozdrawiam serdecznie!