Jakie badania hormonalne można przeprowadzić za jednym pobraniem próbki?

Witam, mam skierowanie od lek.endokrynologa na zbadanie FSH LH, estradiolu i progesteronu. Czy hormony te zbadać wszystkie podczas jednego badania czy każdy z nich w innym dniu cyklu by wyniki wyszły miarodajne. Lekarz nie wspomniała mi który hormon bada się w jakim dniu cyklu. Dziękuję z góry za odpowiedż, joanna

Dzień dobry,

FSH, LH i estradiol najlepiej zbadać w fazie folikularnej - optymalnie między 2-5 dniem cyklu. Co do progesteronu to zwykle zaleca się jego ocenę między 22-24 dniem cyklem. Poziom < 4 oznacza cykle bezowulacyjne.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych