Jakie badania hormonalne przy nadmiernym owłosieniu i nieregularnych cyklach?

Jakie badania hormonalne powinnam wykonać i w którym dniu cyklu każde z nich? Mam 26 lat i problem z nadmiernym owlosieniem na twarzy, brzuchu, piersiach, dekolcie. Jednocześnie moje miesiączki są nieregularne. Chcę wybrać się do lekarza ginekologa endokrynologa z kompletem badań hormonalnych by nie tracić wizyty a przede wszystkim czasu a na pewno sam je zleci. Proszę o pomoc jakie badania powinnam wykonać oraz w których dniach cyklu by były pomocne i rzetelne?Z góry dziękuję. Paula

Dzień dobry,

Proszę oznaczyć w fazie folikularnej - np. między 2 a 5 dniem cyklu stężenie 17 (OH) progesteronu (to nie to samo co zwykły progesteron). Jeśli stężenie będzie za wysokie, to warto rozważyć test z Synacthenem. Dodatkowo powinna Pani oznaczyć stężenia testosteronu, SHGB, adrostendionu i DHEA-S. Z uwagi na nieregularne miesiączki warto oznaczyć poziom prolaktyny.Na początek taki pakiet badań w zupełności wystarczy. Jeśli ginekolog uzna, że potrzebne są kolejne, to je Pani zaleci. Warto przy okazji wizyty ginekologicznej wykonać usg pod kątem zespołu policystycznych jajników. Przyczyny hirsutyzmu mogą być jajnikowe, nadnerczowe lub związane z zaburzoną przemianą hormonów "na obwodzie".

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz