Jakie badania lekarz ginekolog powinien zlecić pacjentce zanim wypisze jej receptę na konkretne tabletki antykoncepcyjne?

Witam, nazywam się Joanna Miśkowiak i jestem dziennikarzem tygodnika lokalnego "Życie Rawicza". Piszę właśnie artykuł dotyczący antykoncepcji i szukając w internecie eksperta, któremu chciałabym zadać pytanie w tej kwestii, znalazłam właśnie ten portal. Zaciekawił mnie on na tyle, że postanowiłam poprosić państwa o udzielenie informacji. Moje pytanie brzmi - jakie badania lekarz ginekolog powinien zlecić pacjentce zanim wypisze jej receptę na konkretne tabletki antykoncepcyjne? O co powinien pacjentkę wypytać, by dobrać lek jak najbardziej odpowiedni do jej organizmu? Mam nadzieję, że odpowiedź otrzymam wraz z informacją, kto jej udzielił i będę ją mogła zacytować w przygotowywanym artykule. Będę wdzięczna za możliwie szybką odpowiedź. Pytanie do państwa ma związek z tym, że nasze Czytelniczki twierdzą, że lekarze często wypisują recepty na pigułki bez żadnych badań i szczegółowej rozmowy. Chciałyby wiedzieć, na co lekarz powinien zwrócić uwagę podczas wizyty, by przepisany lek był dla nich jak najbardziej odpowiedni i nie wywoływał skutków ubocznych. Z góry bardzo dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Przepisanie doustnej antykoncepcji poprzedzone jest przeprowadzeniem badania ginekologicznego, badania piersi oraz zebraniem wywiadu. Poruszane są kwestie aktualnych i przebytych przez pacjentkę chorób a także obciążeń rodzinnych. Padają pytania o zakrzepicę żył głębokich i tętnic, zatorowośc płucną, zawał serca, guzy wątroby, nowotwory piersi i narzadów rodnych, krwawienie z narzadów rodnych o nieustalonej przyczynie, cieżkie nadcisnienie tętnicze, zaburzenie lipidowe , cukrzycę, ciążę, migrenę, depresję, palenie tytoniu, niewydolności wątroby i nerek, zespół antyfosfolipidowy, toczeń rumieniowaty. Nie są wymagane badania dodatkowe, w tym badania laboratyryjne. Jeśli chodzi o leki pozbawione "skutków ubocznych" - takowe nie istnieją.