Jakie badania należy wykonać po ukąszeniu kleszcza?

Witam, niestety ugryzł mnie kleszcz. Zgłosiłam sie do dermatologa i otrzymałam od razu antybiotyk Unidox 100 mg przez 5 dni po 2 tabl. i pozostałe 25 dni po 1 tabletce. Pani doktor poleciła zrobić badanie, test (nie wiem jaką metodą, bo nic nie ma na ten temat na skierowaniu) w klasie IgG i na tym koniec. Uważam, że to troche za mało, a gdzie test w klasie IgM???????? Czy na podstawie tylko IgG można stwierdzić, że jestem chora na boreliozę? Prosze o radę, dziękuję i pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Podstawowym badaniem w kierunku boreliozy jest test Elisa na obecność przeciwciał w klasie IgM i IgG. Niestety, nie jest to test swoisty, jego wynik ujemny nie wyklucza boreliozy, a dodatni wymaga potwierdzenia metodą Western blot. Jest to jednak nadal test podstawowy w Polsce. Przeciwciała IgM powstają po min. 3 tygodniach od zakażenia, a IgG po ok. 6 miesiącach. Ważny jest też czas, jaki upłynął od ukąszenia kleszcza do czasu diagnostyki.