Jakie badania należy wykonać przed rozpoczęciem biegania?

Witam. Mam 18 lat i chciałbym zacząc biegac. Czytałem że trzeba zrobic obowiązkowe badania organizmu. Pytanie do kogo się udac? czy do lekarza rodzinnego ? i jakie to badania? Dziękuje

Witam. Po pierwsze rozumiem że chodzi o bieganie czysto rekreacyjne a nie profesjonalne uprawianie sportu? Jeśli tak to w przypadku braku jakichkolwiek objawów nie ma obowiązku robienie jakiś konkretnych badań, natomiast wskazane jest raz na ok. dwa lata zrobienie podstawowego badania morfologii niezależnie od uprawiania sportu. Jeśli bieganie ma mieć charakter wyczynowy to oczywiście dokładne badania układu krążenia i oddechowego, jak również ocena ortopedyczna byłyby konieczne