Jakie badania po 3 poronieniach?

Witam!
Dwa lata temu zaszłam w ciążę i pierwsze usg miałam robione w 5 tc. Nie było jeszcze widać serca i gin. Pow., że mam przyjść za tydz. Było to przed Wigilią, więc na usg poszłam dopiero po nowym roku. Był to już 8tc, a serca nadal nie było słychać:( Kolejne usg potwierdziło moje obawy i musiałam przejść zabieg łyżeczkowania. Nie pamiętam jak to było z kolejnym krwawieniem i kiedy ona dokładnie przyszło, pamiętam, że strasznie bolało i zwijałam się z bólu po tych trzech miesiącach bez miesiączki.

Tak się złożyło, że dokładnie rok później znowu podejrzewałam ciążę, testy zrobiłam jeszcze przed dniem, w którym miała przyjść miesiączka i pojawiły się dwie kreski, druga co prawda blada ale jednak, kolejny test to samo. Zrobiłam betę i wyszła jakoś ponad 200. Moje szczęście jednak szybko się skończyło, bo dwa czy trzy dni po spóźnionej miesiączce pojawiło się plamienie i coś jakby gęsta krew czy skrzepy. Poszłam na usg i niestety nic nie było widać - lekarz stwierdził, że nastąpiło samoistne poronienie i wszystko samo się wyczyściło. Kolejna miesiączka była normalnie.
W tym roku po raz trzeci zaszłam w ciążę. Zapłodnienie było 30 listopada 2009. Bardzo szybko zrobiłam dwa testy z których nic nie wyszło, trzeci jeszcze przed samą planowaną miesiączką i pojawiły się dwie kreski, druga bladoróżowa. Beta z 18/12 ponad 900, usg 21/12 w którym było widać prawdopodobnie pęcherzyk ciążowy ok 4 mm, beta z 21/12 ok 2500, beta z 29/12 ponad 5000, czyli już nie tak dobrze.
W poniedziałek, to jest 4 stycznia, byłam na usg i był widoczny tylko pusty pęcherzyk wielkości 10 mm. Dziś jestem już po szpitalu, 11/01/2010 w nocy zaczęło się krwawienie i rano pojechałam do szpitala - okazało się, że było poronienie ale zabieg i tak miałam. Rozpoznanie: ciąża III, P I, 7 tyg. Blighted ovum.
Za miesiąc idę na badanie kontrolne, czy do tego czasu mogę zrobić jakieś badania? Jakie? Lekarz wspomniał o badaniu w kierunku zespołu antyfosfolipidowego. Czy powinnam zrobić jeszcze jakieś badania? Jak przygotować organizm do kolejnej ciąży? Ile czasu powinnam odczekać na następną ciążą?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Bardzo mi przykro mi z powodu Pani strat. "Blighted ovum" to puste jajo płodowe- sytuacja, w której zarodek przestaje się rozwijać (obumiera) na bardzo wczesnym etapie ciąży, tak iż nigdy nie będzie możliwe uwidocznienie go w badaniu USG. Pęcherzyk, w którym znajduje się zarodek, rośnie jednak dalej. Po kilku tygodniach dochodzi do poronienia. Przyczyna tej patologii nie została dotąd jednoznacznie ustalona. Najprawdopodobniej są nią zaburzenia genetyczne u dziecka (rodzice są jednak zwykle zupełnie zdrowi i nie ma zwiększonego ryzyka powtórzenia się tej sytuacji w kolejnej ciąży).

Ponieważ przeszła Pani już trzy poronienia, najwyższy czas na badania. Należy w pierwszej kolejności wykluczyć przyczyny hormonalne strat ciąży (wykonać badania stężenia hormonów we krwi, przede wszystkim progesteronu, TSH). Prawdopodobnie lekarz zaproponuje Państwu również badania genetyczne. Następnie konieczna może się okazać diagnostyka nieprawidłowości anatomicznych (szczególnie w budowie macicy). Mało prawdopodobne, że taka właśnie jest przyczyna poronień w Pani przypadku, ponieważ miała Pani już nieraz wykonywane badania USG, które powinny coś wykazać. Bardziej czułym badaniem jest jednak histeroskopia (oglądanie pod powiększeniem wnętrza macicy), która może być potrzebna. Zespół antyfosfolipidowy to także jedna z przyczyn poronień nawykowych (które rozpoznajemy właśnie wtedy, gdy poronienie wystąpi co najmniej trzykrotnie). Schorzenie to diagnozuje się wykonując badanie krwi, które ma wykazać obecność specyficznych przeciwciał. Przyczyną poronień są też zakażenia i duży poziom stresu.

Zwykle zaleca się odczekanie co najmniej 2-3 prawidłowych cykli miesiączkowych przed rozpoczęciem starań o ciążę po poronieniu. W Pani przypadku czas ten uwarunkowany będzie przede wszystkim wykonaniem wszystkich niezbędnych badań, które zleci Pani lekarz. Proszę nie zwlekać z wizytą u swojego ginekologa, tak aby jak najwcześniej można było rozpocząć poszukiwanie przyczyn powtarzających się strat ciąż.

Przed kolejną ciążą (nie licząc wspomnianych wyżej badań) nie musi Pani specjalnie się przygotowywać. Oczywiście warto wykonać badania krwi (szczególnie w kierunku zakażeń, takie jak w pierwszym trymestrze ciąży) i przyjmować codziennie kwas foliowy w dawce 0,4 mg.

Polecam artykuł na temat poronień w naszym serwisie: http://parenting.pl/portal/poronienie.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!