Jakie badania po obumarciu ciąży?

Witam!
Mam 26 lat i jestem po dwóch poronieniach zatrzymanych. Pierwsza ciąża zakończyła się ok. 9-10 tyg. i druga tak samo, miałam przeprowadzone zabiegi. Miałam też przeprowadzoną operację wyłuszczenia jajnika (podejrzenie endometriozy, okazało się, że to zwykła cysta). Chciałabym znowu zajść w ciążę, ale nadal nieznana jest przyczyna poronień.
Zrobiłam badania: test urogin, toxoplazmoza - wszystko ok. Czekam na wyniki badania: zespół antyfosfolipidowy i koagulant tocznia. Odebrałam dziś wyniki na prolaktynę i przy normie 23, ja mam 33. Czy to może być przyczyną?
Brałam przez ostatnie 3 mies. tabletki antykoncepcyjne (bo pojawiła się mała torbiel na tym samym jajniku, ale już się rozeszła, więc tabletki odstawiam), czy mogą one być przyczyną podwyższonej prolaktyny?
Do lekarza wybieram się dopiero, gdy dostanę normalny okres, aby „dał nam zielone światełko” i będziemy się starać. Dodam, że problemów z zajściem w ciążę nie miałam. Nie wiem, jakie badania więcej mogę wykonać? I czy tę podwyższoną prolaktynę będę musiała leczyć przed zajściem w ciążę?
Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale podczas pierwszej ciąży byłam bardzo przeziębiona, a podczas drugiej dopadło mnie zapalenie pęcherza (brałam leki tylko D*** dla kobiet w ciąży). Co mogę zrobić jeszcze, aby nic złego przy trzeciej się nie wydarzyło?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witaminy w ciąży

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Niewykluczone, że infekcje dróg oddechowych, a następnie pęcherza, były przyczynami strat obu ciąż. Jeszcze bardziej prawdopodobne jednak, że była to sprawa losowa, związana ze spontanicznie powstałymi wadami genetycznymi zarodka. Taka jest najczęstsza przyczyna poronień w pierwszym trymestrze.
85 proc. kobiet po takim pojedynczym incydencie szczęśliwie zachodzi w kolejną ciążę i udaje im się ją donosić. Pani była w tych 15 proc., którym się nie udało.
Można by jeszcze zrobić badania genetyczne Pani i męża. Jeśli kolejnej ciąży nie uda się donosić, to będzie to z całą pewnością konieczne.
Niewielkie podwyższenie poziomu prolaktyny nie jest natomiast na pewno przyczyną niepowodzeń ciąży. Gdyby miało to wpływ na Pani zdrowie reprodukcyjne, to raczej poprzez spowodowanie nieregularności cykli i problemów z zapłodnieniem, a tak się nie dzieje.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!