Osoba Witam. 3 tygodnie temu poroniłam w 11 tygodniu, płód zatrzymał się na 8 tygodniu. Miałam zrobione badania: morfologia, mocz, cukier, cytomegalia, toksoplazmoza, różyczka, WR, HIV, HBS - wszystkie badania wyszły dobrze. Jakie jeszcze powinnam zrobić badania, żeby znaleźć przyczynę lub wykluczyć choroby przy następnej ciąży? Kiedy mogę starać się o dzidziusia? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie 79
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Droga Pani!

Bardzo mi przykro z powodu utraty ciąży. Pragnę podkreślić, że wśród kobiet, które poroniły raz w życiu, zdecydowana większość nie ma problemów z zajściem w kolejną ciążę i rodzi zdrowe dzieci. Jednorazowy epizod utraty ciąży uważa się, że dotyczy każdej współżyjącej kobiety. Prawie nigdy w tej sytuacji nie da się określić przyczyny tego zdarzenia - uważa się, że najczęstszą są nieprawidłowe połączenia materiału genetycznego, co za tym idzie, letalne wady genetyczne zarodka. Poza tym częstą przyczyną są przebyte infekcje, przyjmowane leki, używki, niedoczynność tarczycy. Oprócz powyższych badań, które już Pani wykonała proponowałabym wykonać jedynie oznaczenie poziomu TSH, aby sprawdzić gospodarkę hormonami tarczycy. Ewentualnie można przed próbami zajścia w kolejną ciążę wykonać posiew z szyjki macicy. Poza tym nie podejmuje się bardziej szczegółowej diagnostyki u pacjentek po jednokrotnym poronieniu.

Dopiero dwa poronienia samoistne są do tego podstawą - wtedy mówi się o poronieniu nawykowym.

Nowe zalecenia mówią, że powinno się zajść w ciążę od 6 miesięcy do 2 lat po poronieniu. Niektórzy ginekolodzy zalecają już po 3-miesiącach, jednak w świetle nowych zaleceń jest to kontrowersyjne, aczkolwiek dopuszczalne.

W serwisie abcciaza.pl może Pani znaleźć artykuły o poronieniu, zapraszam do lektury.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ginekologia – Profilaktyką i leczeniem chorób wyłącznie żeńskiego układu płciowego zajmuje się ginekologia. Problemy ginekologiczne obejmują zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcję, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, badania piersi, anorgazmię, problemy z ciążą, nadżerki czy zapalenia przydatków.
  • Ciąża – Dwie kreski na teście ciążowym potrafią uszczęśliwić niejedną kobietę, która stara się o dziecko. Jednak w pierwszych tygodniach ciąża może dać się we znaki: poranne mdłości, bóle głowy, wrażliwość na zapachy, zmienność nastrojów – to tylko niektóre z pierwszych objawów ciąży.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach