Jakie badania powinnam wykonać w mojej sytuacji?

Szanowni Państwo Odwiedziłam wielu specjalistów, ale nikt nie potrafi mi pomóc. Jestem 39-letnią kobietą, która nigdy na nic nie chorowała. We wrześniu 2009 wyczułam powiększone węzły chłonne i ból ucha. Laryngolog zapisał antybiotyk ale nie przeszło. Czułam się coraz gorzej, ospałość, braki koncentracji, przewlekłe zmęczenie, opuchniętą twarz i oczy, i stale powiększone węzły. Odwiedziłam specjalistę endokrynologa, badania nic nie wykazały. Specjalistę chorób pasożytniczych i odzwierzęcych - nic, wykonano biopsję węzła która potwierdziła tylko stan zapalny. Laryngolog - nic. W tej chwili pojawiły się dodatkowe objawy bólu mięśni i stawów, nadciśnienie. Ja - osoba niezwykle energiczna i dynamiczna nie mam siły na nic. Nie mogę wysuszyć włosów bo mdleją mi ręce, po spacerze z psem nie śpię w nocy bo bolą nogi. Bolą ręce, kark mięśnie pleców, nogi, mam dreszcze, a za chwilę oblewa mnie pot. We wrześniu tego roku byłam w Klinice w Poznaniu. Wykonano wiele badań, KT śródpiersia wykazało powiększone węzły pod obiema pachami, powiększone węzły szyjne, karkowe, żuchwowe (czasami nie mogę spać na boku, bo boli). Badania krwi (różne) wszystko w normie, jedynie ANA dodatnie o wartości 1:160. Miewam dni , w których mogłam bym ciągle spać. Odwiedziłam psychiatrę, ponieważ pogarszający stan zdrowia i lekarze mówiący jest Pani zdrowa doprowadzają mnie do skraju wytrzymałości. Zapisał tabletki, które zażywam od 4 miesięcy. Pozwala pozytywnie myśleć. Musze dodać, iż jestem typem osoby, która nigdy nie ma temperatury, rodzice często nie wiedzieli, że jestem chora, bo nie było temp. Z kliniki wypuszczono mnie z zaleceniem: za 3 miesiące badanie ANA i CRP, być może choroba dopiero się rozwija, może jakaś autoimmunologiczna, może fibromialgia, może, może... Proszę o pomoc, bardzo chcę wrócić do pracy, a na razie jest to niemożliwe. Może zasugerują Państwo badania, które mogłabym jeszcze wykonać?
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Na podstawie pani opisu, mogę zaproponować następujące dodatkowe badania:
- CPK (fosfokinazę kreatynową), LDH, ALAT, ASPAT - w celu wykazania/wykluczenia uszkodzenia mięśni
- badania w kierunku: wirusowego zapalenia wątroby typu C i B, wirusa HIV, kiły - standardowe choroby, które nalezy wykluczyć w przypadku choroby mięśniowej
- CEA, AFP - markery nowotworowe
- badanie elektromiograficzne (EMG) wykaże, jakie typu jest to osłabienie mięśni i pomoże ustalić rozpoznanie
- przeciwciał przeciw cytoplazmie granulocytów obojętnochłonnych (ANCA), przeciwciał przeciwjądrowych (ANA), w tym przeciwciał przeciw następującym antygenom
jądrowym: RNP, Sm, SS-A, SS-B, Ro-52, Scl-70, PM-Scl, Jo-1, CENP-B, PCNA, dsDNA, nukleosomom, histonom, rybosomalnemu białku P, AMA M2 - wcelu wykluczenia chorób autoimmunologicznych i chorób naczyń

Powyższe badania powinny pomóc w ustaleniu właściwego rozpoznania.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!