Jakie badania powinnam zrobić, aby wykluczyć pasożyty u dzieci?

Witam, Mam syna ( 4 latka) ktory od około 8 miesięcy ma problem z zaparciami. Podaje mu debridat 2 x 7,5ml, dicopeg 1x dziennie jednorazowo od 5-10 g macrogolu, colosan ex z probiotykami 1 x dziennie łyżeczka, probiotyk viviomixx micro 1x dziennie. Bez tych wszystkich wspomagaczy nie zrobiłby kupki w ogóle. Wcześniej kilka razy dziennie brudził pieluchy lub takie zbite małe kulki robił. O nauce na kibelek kupki nie ma mowy w momencie gdy kupka idzie zaraz uciekał i się spinal jakby chciał powstrzymac. Po podawaniu tych wszystkich ww. Leków robi kupkę o normalnej konsystencji 1 lub 2x dziennie i jest dobrze nie męczy się już jak kiedyś. Chciałabym jeszcze zaznaczyć, że często gdy podmywam dziecko w bidecie kupkę ciężko zmyć woda z mydłem oblepia pośladki, nieprzyjemnie pachnie wręcz cuchnie i pod palcami są ostre grudki jakby piasek, czasami koloru czarnego jak mak a czasem białe owalne. Z badań z kału nie wyszły mu żadne pasożyty podobne wyjątkowo czułe badanie met. Elsa i zresztą nie tanie. Chciałam nadmienić, że miesiąc temu u córki (2,5 roczku) przy zmianie pieluchy zauważyłam w pampersie żywą glistę. Proszę o odpowiedź czy zaparcia u syna może powodować glista? Czy córka mogła się zarazić od syna lub odwrótnie? Lekarz pediatra zalecił podawanie zentel 1 raz dziennie po buteleczce 20 ml i za 2 tyg znowu powtórzyć. U córki również ostatnio pojawiły się ostre kulki w małe gdy myje ja podczas przebierania pieluchy. Jakie badanie należałoby wykonać aby stwierdzić czy są ewentualnie jakieś inne pasozyty. Czy pasożyty te mogą powodować u syna takie zaparcia skoro wcześniej robił normalne kupki. Dzieci do przedszkola poszły miesiąc temu więc nie miały dzieci stresu zeby syn miał zaparcia nawykowe. Dzieci są dosyć nerwowe zwlasza syn oraz nadpobudliwe, czesto nie mogę nad nimi zapanować. W nocy zgrzytaja zębami i ostatnio zauważyłam u nich czerwona okolice odbytu. Jakie powinno być zastosowane leczenie i jaka dalsza diagnostyka oraz Czy powinna być ewentualnie przeleczona cala rodzina? Ja karmię piersią 2 miesięczna córkę. Za odpowiedź z góry dziękuję.

Lek. Tomasz Budlewski

Sadze ze postępowanie zalecone przez badającego pediatrę ,co do zaparć u syna wskazana konsultacyja lekarza gastroenterologa dziecięcego , leczenie u Państwa pod okiem
Lekarza rodzinnego