Jakie badania powinnam zrobić i co może być przyczyną niepowodzeń związanych z ciążą?

Witam, od 3 lat staramy się o drugie dziecko, miałam zrobione badania prolaktyny,badania hormonów tarczycy - prawidłowe. Miałam mieć badanie drożności jajowodów ale z powodu nawracających angin nie doszło do skutku. Mam krótkie miesiączki 2 dni, a później plamienie. Lekarz podejrzewa endometriozę.Miałam usuniętą nadżerkę. Mąż miał raz zrobione badanie nasienia - wyszło, że 98% plemników ma nieprawidłową budowę. Mam 31 lat. Jakie badania powinnam zrobić i co może być przyczyną niepowodzeń?

Lek. Tomasz Budlewski

Przyczyn może być bardzo wiele. Proponuję powtórzyć badania nasienia u partnera, a także u Pani proponuję udać się do ginekologa. Prawdopodobnie będą konieczne kolejne badania hormonalne, być może konieczna będzie laparoskopia w kierunku endometriozy.