Jakie badania pozwolą określić skuteczność leczenia?

Wynik mojego badania pooperacyjnego: carcinoma ductale praeinvasinum typi noncomedo-foci parvi et dispersi (M-8500/3). Co taki wynik oznacza? Przeszłam już cykl 6 chemioterapii tzw.czerwonych, cykl radioterapii 45Gy w 20 frakcjach, aktualnie przyjmuję lek. Jakie badania kontrolne wykazałyby skuteczność leczenia (wizyta u onkologa dopiero 28 stycznia).

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Rozpoznanie histopatologiczne dotyczy raka przewodowego przedinwazyjnego typ non-comedo (niewielkie, rozsiane ogniska).

Co do badań kontrolnych po leczeniu, to wg najnowszych standardów:
- kontrola u onkologa co 3-6 miesięcy (ocena blizny pooperacyjnej, palpacyjna drugiej piersi, ocena dołów pachowych) w ciągu pierwszych 3 lat po zakończeniu leczenia, następnie 6-12 miesięcy przez 2 lata i potem co rok,
- pierwsza kontrolna mammografia (drugiej piersi) powinna być wykonana po roku od diagnozy raka, nie wcześniej niż 6 miesięcy po zakończeniu naświetlań, następnie wg zaleceń lekarza - co 6-12 miesięcy,
- regularne kontrole u ginekologa (co najmniej raz na rok), przy stosowaniu hormonoterapii należy zgłaszać lekarzowi każdy przypadek krwawienia z dróg rodnych,
- należy zgłosić się do lekarza w razie wystąpienia: duszności lub trudności w oddychaniu, uporczywych bólów głowy, wysypki na piersiach, wycieku z brodawki sutkowej, bólu kości, bólu w klatce piersiowej, nowych zgrubień/zmian w piersiach, bólu brzucha.

Pozdrawiam serdecznie