Zapytaj lekarza

1 , 0 1 1 , 3 9 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jakie badania przy podwyższonym ASO?

Jakie badania powinnam wykonac, gdy mam podwyzszone ASO?Obecnie wynosi ono 398 IU/ml przy normie 0-200. Kilka lat temu mialam podobny problem, ASO wynosilo az 700. Po kilku miesiacach udalo sie je zbic do 150. Teraz mieszkam w Anglii i niestety musze liczyc glownie na sama siebie. Konkretnych objawow nie zaobserwowalam, aczkolwiek nie do konca wiem czego szukac. Co powinnam teraz zeobic?gdzie sie udac i jakie badania wykonac?
KOBIETA, 28 LAT 12 miesięcy temu

Badania krwi - monocyty

Monocyty są to komórki układu krwinek białych, znajdujące się w szpiku kostnym. Ich wartość określa się na podstawie klasycznej morfologii. Więcej szczegółów wyjawia nam lek. Łukasz Kowalski.

Lek. Aleksandra Witkowska Stażysta/Rezydent, Warszawa
79 poziom zaufania

Badanie ASO stosowane jest w diagnostyce zakażeń paciorkowcami. Podwyższone miano świadczy o aktualnym lub przebytym zakażeniu paciorkowcami grupy A. Paciorkowce grupy A odpowiadają za wywoływanie zapalenia gardła, róży, płonicy, kłębuszkowego zapalenia nerek. Powikłaniem paciorkowcowego zapalenia gardła może być gorączka reumatyczna - w diagnostyce gorączki reumatycznej uwzględniana jest również podwyższona wartość ASO. Należy jednak pamiętać, że sam wynik badania nie może być podstawą do rozpoznania choroby. Zalecam wizytę u lekarza rodzinnego, który może w razie potrzeby zalecić konsultację u lekarza reumatologa.

umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety