Jakie badania przy podwyższonym ASO?

Jakie badania powinnam wykonac, gdy mam podwyzszone ASO?Obecnie wynosi ono 398 IU/ml przy normie 0-200. Kilka lat temu mialam podobny problem, ASO wynosilo az 700. Po kilku miesiacach udalo sie je zbic do 150. Teraz mieszkam w Anglii i niestety musze liczyc glownie na sama siebie. Konkretnych objawow nie zaobserwowalam, aczkolwiek nie do konca wiem czego szukac. Co powinnam teraz zeobic?gdzie sie udac i jakie badania wykonac?

Badanie ASO stosowane jest w diagnostyce zakażeń paciorkowcami. Podwyższone miano świadczy o aktualnym lub przebytym zakażeniu paciorkowcami grupy A. Paciorkowce grupy A odpowiadają za wywoływanie zapalenia gardła, róży, płonicy, kłębuszkowego zapalenia nerek. Powikłaniem paciorkowcowego zapalenia gardła może być gorączka reumatyczna - w diagnostyce gorączki reumatycznej uwzględniana jest również podwyższona wartość ASO. Należy jednak pamiętać, że sam wynik badania nie może być podstawą do rozpoznania choroby. Zalecam wizytę u lekarza rodzinnego, który może w razie potrzeby zalecić konsultację u lekarza reumatologa.