Jakie badania układu pokarmowego można wykonać w zastępstwie gastroskopii?

, Praktycznie od zawsze występują u mnie okresowe bóle podbrzusza, coś co można określić jako nagromadzenia gazów oraz niektóre objawy reflux. Z tych i innych względów chciałbym zdiagnozować swój układ pokarmowy. Myślałem o gastroskopij i kolonoskopij, ale jako że w wieku niemowlęcym miałem wycinanego naczyniaka jamistego i wprowadzoną zastawkę do mózgu, prawdopodobnie nie będę mógł się poddać znieczuleniu ogólnemu, a niestety mam silny odruch wymiotny. Zacząłem się zastanawiać nad badaniem kapsułką endoskopową, ale odstrasza mnie ryzyko, że kapsułka może utkwić w moim ciele i będzie trzeba mnie operować. Po pierwsze chciałem zapytać czy są jakieś inne sposoby na wydostanie kapsułki, w razie utkwienia i co się robi w takim przypadku? Zastanawiam się też czy mogliby mi państwo doradzić jakieś inne badania układu pokarmowego dające takie same rezultaty jak gastroskopia i kolonoskopia ale nieinwazyjne - bez ryzyka powikłań ? pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

Aby zobrazować gorny i dolny częściowo odcinek przewodu pokarmowego najlepsza jest diagnostyka endoskopowa proszę koniecznie udac się do lekarza gastroenterologa