Jakie badania w celu stwierdzenia obecności wirusa HPV

witam chcialam zapytac bo mialam pobrane wycinki z szyjki macicy i abrazje i czekam na wyniki Czy z tych wynikow bedzie wiadomo czy mam wirusa HPV bo z kolposkopii podejrzewa sie ze mam i do tego mam CIN1 CZy jednak trzeba zrobic jakies osobne badanie zeby stwierdzic tego wirusa Z gory dziekuje

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jeśli wynik badania cytologicznego zostanie oceniony jako nieprawidłowy pacjentka często zostaje poddana badaniu kolposkopowemu. Kolposkop umożliwia bowiem oglądanie szyjki macicy w 30-40 krotnym powiększeniu. Dzięki temu możliwa jest dokładniejsza ocena stanu oraz struktury nabłonka. Dzięki kolposkopii możliwe jest precyzyjne pobranie wycinków z miejsc najbardziej podejrzanych do badania histopatologicznego.

Jak dokładne jest badanie cytologiczne? Czułość cytologii jest określana w zależności od autorów od 60 do 90%. Celem wykonywania cytologii jest wykrycie stanów, które nie leczone doprowadziłyby do rozwoju raka szyjki macicy (stanów przedrakowych). Wykonując cytologię nie wykrywamy wirusa HPV lecz zmiany komórkowe wywołane przez niego. Dlatego też doskonałą metodą alternatywną lub w niektórych przypadkach uzupełniającą do badania cytologicznego jest test na HPV.