Jakie badania wykonać, aby oszacować ryzyko nowotworów u moich dzieci?

Witam. W mojej rodzinie aż 4 osoby są i były chore na nowotwór. Mama ma raka jelta grubego z przerzutem do wątroby, jej dwie siostry raka piersi. W rodzinie u mojego taty jego brat ma raka jelita grubego z przerzutami, u mojego męża jego mama ma raka oka. Jakie badania powinnam wykonać moim dzieciom? Starsza córka ma 14 lat, a młodsza 8. Chciałabym uchronić dzieci przed chorobami. Jakie jest ryzyko, że one zachorują? Prosze o pomoc, lekarz rodzinny mówi, że nie może mi pomóc. Bardzo dziękuję za pomoc.
ponad rok temu

Witam serdecznie,

Aby oszacować indywidualne ryzyko zachorowania w przypadku obciążenia chorobami nowotworowymi należałoby zgłosić się do poradni genetycznej. Skierowanie otrzyma Pani od lekarza rodzinnego, a adresy najbliższej poradni znajdzie Pani w internecie.

W przypadku raka jelita grubego, szacuje się, że w 10% może być to choroba dziedziczna. Jeżeli chodzi o raka piersi, odsetek ten wynosi od 5-10%.
W przypadku nowotworu oka nie zaobserwowano korelacji z dziedziczeniem.

Pozdrawiam serdecznie

Wskazana wizyta mamy lub którejś z jej chorych sióstr w Poradni Genetycznej (skierowania + dokumentacja medyczna zachorowań. Wskazane wyjaśnienie rodzaju nowotworu oka w rodzinie męża. Badania są wykonywane u osób chorujących, a dopiero ewentualnie później u zdrowych krewnych.
Przy braku wykrytego defektu genetycznego w rodzinie, ryzyko zachorowania u Pani dzieci zależy od tego czy i na jaki nowotwór Pani zachoruje.
Wskazana u Pani kolonoskopia co 5 lat lub częściej od 40.r.ż. lub na 10 lat przed wiekiem zachorowania u matki.