Jakie badania wykonać, aby sprawdzić dlaczego jestem chuda?

Witam, mam 173 cm wzrostu, ważę 55 kg, nie przypominam sobie, żebym kiedykolwiek ważyła więcej. Wyniki badań morfologicznych wskazują jedynie na niski hematokryt i za niski poziom żelaza, poziomu hormonów nie miałam robionego. Bardzo szybko i intensywnie się denerwuję. Chciałabym dojść tak do 60-65 kg, natomiast zupełnie nie mam pojęcia jak. Moja mama, babcia zawsze były szczupłe, mama przytyła dopiero w wieku 40 lat, w związku z choroba tarczycy. Zauważyłam ostatnio, że bardzo często się wypróżniam i pocę, stąd poziom hormonu tarczycy, wyszedł w porządku. Jakie badania należy wykonać, by wykluczyć podłoże chorobowe. Mój lekarz chyba nie podszedł poważnie do tego problemu, zrobił mi podstawową morfologię. Wyszło mu OK, oprócz żelaza i hematokrytu, i kazał przyjmować preparat witaminowy. Proszę o poradę.

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Pozwoliłem sobie wyliczyć Pani indeks masy ciała (BMI), który wynosi 18,4. Normą jest BMI w zakresie 18,5-24,9. Przy wzroście Pani masy ciała o zaledwie 1 kg, znajdzie się Pani w tych granicach z wynikiem 18,6. Purysta powiedziałby, że ma Pani niedowagę. Jednak czy rzeczywiście ma Pani z tego powodu jakieś dokuczliwe problemy zdrowotne?

Opisywane problemy rzeczywiście nasuwają na pierwszym miejscu nadczynność tarczycy, którą udało się wykluczyć. Wywiad rodzinny natomiast wskazuje na to, że taka jest fizjonomia w Pani rodzinie. Można by spróbować zadziałać objawowo - pisze Pani o częstym i łatwym denerwowaniu się, o częstych wypróżnieniach, które mogą mieć podłoże psychologiczne, tak jak i pocenie się - zaproponowałbym spróbować zastosowanie ziołowych preparatów uspokajających dostępnych bez recepty w każdej aptece, proszę o nie zapytać farmaceutę. Nic Pani nie napisała o diecie - wiele osób uważa, że najłatwiej przytyć jedząc więcej, ale ja powiem jeszcze jedno - przytyć można, ale warto, by zdrowo.

Życzę powodzenia i pozdrawiam.