Jakie badania wykonać, jeśli po długich staraniach nie mogę zajść w ciążę?

Witam jakie badania powinnam wykonac jesli podlugim staraniu nie moge zajsc w ciaze

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczne badanie lekarskie. Proszę udać się do ginekologa, po badaniu będzie można określić odpowiednie postępowanie.

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

niepłodność według WHO to stan, w którym zachodzi niemożność zajścia w ciążę pomimo rocznego współżycia seksualnego z przeciętną częstotliwością 3–4 stosunków tygodniowo, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych. Jeśli przez poprzedni rok spełniła Pani ten wymóg to proszę udać się do ginekologa. On zleci pakiet badań hormonalnych, wykona usg oraz Panią zbada. U Pani partnera, również zbadane zostaną poziomy hormonów a także nasienie. Ewentualnie później robi się badania genetyczne. Często pary mają problem z zajściem w ciążę gdyż za bardzo o tym myślą i niepowodzenia wywołują stres, który również może być przyczyną problemów w tym aspekcie. Proponuję jeśli starają się Państwo od mniej niż roku urlop aby oderwać się od codziennych obowiązków. Wtedy będą Państwo mieli większe szanse na powodzenie.

Pozdrawiam.