Jakie badania wykonać przed ciążą?

Witam. Chciałabym się dowiedzieć, jakie badania należy wykonać i które są refundowane przez NFZ, jeśli chodzi o prawidłowy przebieg ciąży. Miałam dwa późne poronienia i wykonałam już badania na: - przeciwciała CMV, - przeciwciałą wirusa opryszczki HSV, - toksoplazmozę, - chlamydię, - antykoagulant toczniowy, - przeciwciała kardiolipinowe, - hormony tarczycy. Wszystkie wyniki wyszły negatywnie (nie chorowałam na nic). Jeśli chodzi o inne choroby mające wpływ na ciążę, to chorowałam już na ospę i różyczkę w dzieciństwie. Proszę napisać, jakie jeszcze inne choroby mogą mieć wpływ na rozwój ciąży, jakie mogą być przyczyny genetyczne (jakie w tym celu badania?) lub hormonalne (jakie hormony muszę określić?). Pozdrawiam:-)

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

wykonane u Pani dotąd badania rzeczywiście są klasycznym pakietem, w celu diagnostyki niepowodzeń w donoszeniu ciąży. Zapewne konieczne jest jeszcze wykonanie profilu hormonów - prolaktyna (najlepiej w teście z obciążeniem metoklopramidem), progesteron, estrogen, testosteron, LH, FSH oraz badania obrazowe np. usg jamy brzusznej. Przyczyną mogą być bowiem nieprawidłowości w budowie narządu rodnego czy np, zespół policystycznych jajników.

Przyczyn może być wiele, ważne więc, aby udała się Pani do doświadczonego specjalisty, który na podstawie badania przedmiotowego oraz analizy dotychczas wykonanych badań, zaleci dalsze postępowanie.