Jakie badania wykonać przy nasilającym się drętwieniu i szumach w uszach?

Witam, kontynuując odpowiedź eksperta Lek. med. Marta Hat, na zadane pytanie nr 4846, proszę o dalszą konsultację. Poniżej podaję więcej szczegółów: 1) Wykluczono powikłania po półpaścu. Półpasiec nie zajął ucha, jedynie tułowie. 2) Na karcie informacyjnej leczenia szpitalnego z oddziału otolaryngologicznego: Rozpoznanie: - niedosłuch czuciowo nerwowy obustronny. Nagła głuchota ucha lewego. 3) Na karcie informacyjnej z oddziału neurologicznego: Rozpoznanie: - obserwacja w kierunku guza mostowo-móżdżkowego - negatywna; - hipercholesterolemia.

* Wynik TK głowy: badanie w trybie dyżurowym, bez i po podaniu kontrastu. Obraz przestrzeni płynowych wewnątrzczaszkowych i mózgowia w badaniu TK głowy prawidłowy. Wewnątrzczaszkowo nie wykazano obecności wynaczynionej krwi. Nie wykazano patologicznego wzmocnienia. Zaznacza się asymetria otworów żyły szyjnej z hypoplazją otworu żyły szyjnej po stronie lewej. Poza tym struktury kostne oraz przestrzenie powietrzne czaszki niezmienione. Dgn.: Hypoplazja otworu żyły szyjnej po stronie lewej.

* Wynik MR głowy: badanie wykonano w sekwencji SE, FSE oraz FLAIR, w płaszczyznach strzałkowych, wieńcowych i poprzednich, przed i po podaniu kontrastu. Wykonano też sekwencję DWI-EPI. Badanie wykazuje prawidłową szerokość układu komorowego oraz przestrzeni płynowych wewnątrzczaszkowych. Nie stwierdza się obecności zmian ogniskowych w obrębie mózgowia. Sygnał kory mózgowej i istoty białej jest prawidłowy. Nie stwierdza się patologii w obrębie tylnego dołu czaszki. W sekwencji DWI-EPI nie uwidoczniono obszarów ograniczonej dyfuzji mogących odpowiadać świeżym zmianom niedokrwiennym. Po podaniu kontrastu nie wykazano cech patologicznego wzmocnienia.

Mam nadzieję, że opisane wyniki badań dokładniej opisują całą sytuację i będą dodatkową wskazówką. Proszę zatem o podpowiedź, jakie badania są w moim przypadku zalecane i co może mi dolegać, skoro objawy nie ustępują, a wręcz szumy w uchu i drętwienie się nasilają. Dziękuję za pomoc.

Witam ponownie!

Tak jak wspominałam poprzednim razem warto byłoby wykonać badania obrazowe, które pokazują przebieg tętnic kręgowych i podstawnej. Byłaby to diagnostyka w kierunku zespołu kręgowo-postawnego, który może dawać szereg objawów, w zależności od zajętego obszaru.
W diagnostyce standardem jest angiografia tętnic, jest to jednak badanie inwazyjne. Mniej inwazyjne to angiografia tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Najpowszechniejszym i najprostszym badaniem umożliwiającym wizualizację tętnic kręgowych jest ultrasonografia.
Biorąc pod uwagę zdiagnozowaną u Pani hipercholesterolemię prawdopodobne jest, że w tętnicach kręgowych mogą znajdować się zmiany miażdżycowe utrudniające przepływ krwi. Niedokrwienie odpowiednich struktur mogło doprowadzić do występujących objawów - głuchoty, szumów w uszach, drętwienia kończyn. Wiarygodne rozpoznanie można postawić na podstawie obrazu klinicznego, badania fizykalnego oraz badania obrazowego tętnic, w których w trakcie występowania objawów występują zaburzenia przepływu.
Warto skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem prowadzącym.

Pozdrawiam serdecznie!