Jakie badania wykonać przy nietolerancji pokarmowej?

Dzień dobry, jestem chory na hashimoto oraz dne moczanową. Chciałbym zrobić sobie testy na nietolerancję pokarmową aby dietetyk na tej podstawie ułożył dietę. Zastanawiam się nad testami cytotoksycznymi wykonywanymi w placówkach CM VIMED, IgG lub IgG4. Podczas wykonywania testów cytotoksycznych obserwowane jest pod mikroskopem jak komórki organizmu reagują z danym produktem. Diagnosta laboratoryjny widzi to co dzieje się z komórkami w danym momencie. Jedynie co mnie niepokoi w tej metodzie to że jest to subiektywna ocena diagnosty. IgG lub IgG4 też mają wadę. Przeciwciała pojawiają się w naszym organizmie po kontakcie z danym alergenem i pozostają w nim przez długi okres czasu. Okresy półtrwania przeciwciał są długie, jest to tzw. "pamięć immunologiczna organizmu". W związku z tym testy takie mogą wykazać obecność przeciwciał, ale nie oznacza to, że w danym momencie taki produkt szkodzi. Pewnie dlatego zgodnie z oficjalnym stanowiskiem międzynarodowych towarzystw alergologicznych tego typu testy nie są przydatne w diagnostyce alergii pokarmowej i innych niealergicznych nadwrażliwości na pokarmy. Wyniki tych testów nie pokrywają się z objawami klinicznymi choroby. Proszę o pomoc w wyborze najlepszej metody. Jeżeli jest jakaś inna metoda badania to proszę o jej przedstawienie.

Lek. Tomasz Budlewski

proponuje udać się do lekarza alergologa i kierować się jego zaleceniami