Hematolog a wykonywane badania

Dzień dobry Mam na imię Karolina i mam 15 lat. Do tej pory nie miałam problemów ze zdrowiem i rzadko chodziłam do lekarza. Od pewnego czasu jestem jakaś słaba, senna i mama stwierdziła ze trzeba isć do lekarza.Lekarz rodzinny dal mi skierowanie na ogólne badanie krwi i moczu. Po odebraniu wynikow powiedział że powinnam zgłosić się do lekarza hematologa. Proszę mi powiedzieć – jakie badania wykonuje hematolog, czy będę musiala leżeć w szpitalu i czy te badania sa bolesne. Chciałabym wcześniej wiedzieć bo nigdy nie byłam u takiego lekarza jak hematolog i trochę się boje. Ogólnie chciałabym dopytać czym w ogóle zajmuje się hematolog, dlaczego dostałam skierowanie akurat do niego? Czy to znaczy, że występuje u mnie podejrzenie jakiejś poważnej choroby? Z góry dziekuje za odpowiedzi. Serdecznie pozdrawiam.  Karolina
ponad rok temu

Witam!

Hematolog to specjalista zajmujący się chorobami krwi i układu krwiotwórczego. Może kierować na wszelkie badania pomocne w diagnostyce tych chorób - od morfologii krwi poczynając, przez biopsję węzłów chłonnych, szpiku kostnego, po typowanie genetyczne poszczególnych frakcji komórek układu krwiotwórczego i komórek krwi. Pomiędzy wymienionymi znajduje się szeroki wachlarz innych badań niezbędnych dla rozpoznania zaburzeń dotyczących wspomnianego układu, takich jak niedokrwistości, nadkrwistości, białaczki, chłoniaki, małopłytkowości, nadpłytkowości, skazy osoczowe i szereg innych mniej znanych chorób.

Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Hematolog to lekarz, który najogólniej mówiąc zajmuje się chorobami krwi. Ciężko wyjaśnić dlaczego Pani powinna się akurat w tym przypadku zgłosić do hematologa, prawdopodobnie w badaniu podstawowym krwi jeden lub kilka wyników musiały znacznie odbiegać od normy. Hematologia to nauka po części interdyscyplinarna. Choroby, które często diagnozuje to niedokrwistość i jej przyczyny, nadkrwistość, białaczka, zaburzenia krzepnięcia krwi oraz niektóre rodzaje nowotworów. To jakiego typu badania zostaną wykonane w Pana/Pani przypadku zależy od tego, jakie nieprawidłowości są w podstawowej morfologii. Prawdopodobnie hematolog zleci raz jeszcze zrobienie badania krwi, być może trochę dokładniejszego. Prawdopodobnie pierwsza wizyta będzie ambulatoryjne, ewentualnie później nastąpi skierowanie na dalszą diagnostykę do szpitala. Poza tym w hematologii stosuje się czasami metody inwazyjne takie jak biopsja szpiku kostnego czy biopsja węzłów chłonnych. Na przykład biopsja szpiku wykonywana jest w szpitalu. Pacjent dostaje znieczulenie, a z talerza biodrowego pobierany jest przy pomocy specjalnego sprzętu niewielki fragment kości. Jest on następnie oceniany przez patomorfologów pod kątem tego jakie zawiera komórki.

Jeśli nie wie Pan/Pani z jakiego powodu został/została skierowana do hematologa, najlepiej będzie zadać to pytanie lekarzowi rodzinnemu. Jest to ważne, bo często przy wizycie hematolog pyta nie tylko o objawy, ale również o wyniki badań i dotychczas przeprowadzoną diagnostykę.

To jakiego typu badania zostaną wykonane w Pana/Pani przypadku zależy od tego, jakie nieprawidłowości są w podstawowej morfologii. Prawdopodobnie hematolog zleci raz jeszcze zrobienie badania krwi, być może trochę dokładniejszego. Prawdopodobnie pierwsza wizyta będzie ambulatoryjne, ewentualnie później nastąpi skierowanie na dalszą diagnostykę do szpitala. Dużą część badań można wykonać ambulatoryjnie.