Jakie badania wykonywać przy PCOS?

Mam PCOS. Przyjmuję tabl. antykoncepc. Regularnie robię cytologię i badam się u ginekologa. lekarz rodzinny jednak odmawia mi zlecenia morfologii nawet raz na 3 lata bo "kontrolować trzeba się prywatnie". Zależy mi na regul. kontroli, nawet odpłatna. Proszę o podpowiedź, jakie badania dodatk. powinnam wykonać przy PCOS (poziom trójglicerydów, insuliny, krzepliwość?) czy mogę je wykonać przyjmując tabletki? bardzo marzną mi nogi, mam popękane naczynka, skurcze, długo utrzymują mi się siniaki,

Lek. Katarzyna Szymczak

Przy rozpoznanym PCOS ważna jest kontrola gospodarki węglowodanowej, myślę że jeśli jeszcze Pani nie miała doustnego testu obciążenia glukozą OGTT to byłby on wskazany i powinien być powtarzany co roku w ramach wczesnego wykrywania cukrzycy w grupie chorych bardziej na nią narażonych (w Pani przypadku z powodu PCOS). Dodatkowo jeśli przyjmuje Pani tabletki antykoncepcyjne przynajmniej raz w roku powinna Pani badać czasy krzepnięcia: APTT, INR oraz tzw. próby wątrobowe : AST,ALT w celu sprawdzenia czy tabletki nie uszkodziły watroby.
Pozdrawiam