Jakie badania zrobić, aby wykryć zespół policystycznych jajników?

Witam. Stosuję antykoncepcję hormonalną głównie z powodu trądziku. Zażywam tabletki już 8 lat i myślę o ich odstawieniu z obawy przed zakrzepicą i nowotworem piersi. Lekarz dermatolog polecił, abym zrobiła badania pod kątem zespołu policystycznych jajników w związku z tym, że tabletki tak dobrze działają mi na cerę. Tylko tych badań jest kilka i nie wiem, które powinnam wykonać. Czy można wykonać te badania zażywając tabletki antykoncepcyjne czy dopiero po odstawieniu? Miałam robione USG jajników i było w normie. Dziękuję i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.

W związku z podejrzeniem PCOS konieczna jest wizyta u specjalisty ginekologa. Proszę opowiedzieć mu o swoich problemach zdrowotnych i przekazać, że lekarz dermatolog zalecił badania hormonalne. W oparciu o stan Pani zdrowia, badanie fizykalne oraz wywiad lekarz zleci Pani zrobienie konkretnych badań.

To ginekolog oceni też czy wskazane jest odstawienie tabletek przed badaniem.

Proszę pamiętać, że by stwierdzić PCO nie jest wystarczające zrobienie badania USG i badań hormonalnych.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.
Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl