Jakie badanie potwierdzi bądź wykluczy boreliozę?

Po wizycie u lekarza ortopedy dostałam skierowanie na badanie przeciwciał boreliozy we krwi w klasie IgG i IgM. Stwierdzono u mnie boreliozę, miałam jeszcze dodatkowe objawy takie jak bóle mięśni i stawów, ogólne zmęczenie. Zastosowano u mnie terapię antybiotykową na okres 26 dni. Jakie mam teraz wykonać badanie, które będzie najbardziej wiarygodne w celu potwierdzenia bądź wykluczenia boreliozy? Po zakończeniu antybiotykoterapii minęło 15 dni. Bardzo zależy mi na tym aby wiedzieć czy już jestem wyleczona, gdyż chcemy z mężem postarać się w najbliższym czasie o dziecko. Czy jest bezpiecznie zachodzić w ciążę, jeżeli się nie ma potwierdzonych wyników badań? W jakim czasie najlepiej wykonać te badania? Czy moja borelioza może zaszkodzić płodowi?

Bardzo proszę o odpowiedz, z góry dziękuję.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Niestety nie istnieją badania serologiczne, które pozwalałyby monitorować skuteczność leczenia boreliozy. Jednym z wykładników aktywności choroby może być obecność lub ustąpienie objawów klinicznych.

Jeśli chodzi o ciążę w przypadku przebycia, a nawet zachorowania na boreliozę to nie ma bezpośrednich dowodów na zwiększone występowanie wad wrodzonych bądź zagrożenia ciąży u matki chorej na boreliozę. Dotychczasowe badania nie udowodniły także, że chora matka przekazuje zakażenie swojemu dziecku.

Proponuję skonsultować problem z lekarzem chorób zakaźnych i ginekologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl