Jakie badanie umożliwia skontrolowanie jelita cienkiego?

Jakie badanie umozliwia skontrolowanie jelita cienkiego? Czy lekarz podczas badania reka przez powloki brzuszne wyczuje guz na jelicie cienkim lub grubym?

Są dwie metody diagnostyki jelita cienkiego: endoskopia kapsułkowa ( pacjent połyka jednorazową kapsułkę która przesyła do rekordera noszonego na pasku 8 godzinny film z wnętrzrza jelita ) lub endoskopia dwubalonowa ( bardzo długi endoskop jest wprowadzany przez usta lub odbyt do jelita cienkiego, badanie wymaga uśpienia pacjenta).