Jakie badanie w diagnostyce zapalenia jelita grubego?

Witam. Mam pytanie- jakie badanie może potwierdzić lub wykluczyć zapalenie jelita grubego?? Mam tutaj na myśli np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Najdokładniejsze są badania endoskopowe. Są niezbędne do postawienia ostatecznej diagnozy, ale czy na przykład z krwi można też tą chorobę wybadać?? Jeżeli tak, to jakie parametry krwi sprawdzić???

Tego typu choroby można diagnozować jedynie za pośrednictwem badań bezpośrednich jako kolonoskopia (czasem połaczona z biopsją ściany jelita). Nie ma badań z krwi, które mogłyby posłużyć do ich diagnostyki, Radziłabym Panu udać się do gastrologa, który na podstawie wywiadu dobierze odpowiednie postępowanie.