Jakie cechy ma białaczka?

Witam. Mam kilka pytań na temat białaczki. Po pierwsze jakie są najczęstsze objawy? Na co najbardziej zwrócić uwagę? Drugie pytanie gdzie najczęściej daje przerzuty białaczka? Czy często daje? Czy przerzuty częściej dają objawy niż białaczka? Jak to jest? pdr

Dzień Dobry.

Objawy białaczek nie są charakterystyczne. U części chorych występują objawy ogólne.W zależności od rodzaju białaczki występują inne objawy, a rodzajów jest kilka - AML, CML, CMMML, ALL, CLL, HCL, PLL itd.
Na co zwrócić uwagę? Na pewno na utratę masy ciała, poty nocne, gorączka, osłabienie, zmiany nastroju.
Nie da się jednoznacznie wymienić i przyporządkować objawów.
Konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych z krwi, konsultacja z lekarzem hematologiem, wywiad, badanie itd.
Badanie morfologii krwi obwodowej jest metodą wczesnego wykrycia choroby, która może w tym czasie przebiegać bezobjawowo.

Temat jest obszerny. W związku z tym polecam stronę
zwrotnikraka.pl
lub/i
http://onkologia.org.pl/bialaczki/ (krajowy rejestr nowotworów).

D.Pysz-Waberski
PSYCHOONKOLOG
www.nadżycie.pl
FB: @nadzycie