Jakie choroby mogą wystąpić na skutek alkoholizmu?

Witam, proszę o informację dotyczącą chorób wywołanych alkoholem - mężczyzna 35 lat, uzależniony od ponad 10 lat - wypija codziennie 3-4 piwa i raz na dwa tygodnie wódka. Mimo takiej ilości i długości picia USG robione w listopadzie nic nie wykazało (nawet stłuszczenia wątroby, które wg teorii ma każdy alkoholik?) a próby wątrobowe w normie. Co jaki czas powinien wykonywać badania? Czy w ciągu pół roku od ostatnich badań mogły nastąpić jakieś poważne zmiany w organizmie, np. zapalenie wątroby?

Witam,

Powikłania alkoholizmu są bardzo szerokie - począwszy od chorób somatycznych: np. zapalenie trzustki, cukrzyca, marskość wątroby, uszkodzenie układu sercowo-naczyniowego z kardiomiopatią i niewydolnością serca prowadzącą do śmierci, uszkodzenie układu nerwowego, wyniszczenie, spadek libido, impotencja, poprzez powikłania psychiatryczne: depresją. zespołu urojeniowe, halucynoza alkoholowa, zespół amnestyczny, zespoły otępienne poalkoholowe, charakteropatia poalkoholowa, samobójstwa, zespoły abstynencyjne powikłane np. majaczeniem.
Jak widać z tego, możliwości powikłań jest tak dużo, że nie sposób wykonywać tyle badań, by je wcześniej zdiagnozować. Zresztą, w wielu wypadkach, gdy zostaną wykryte, to na leczenie prowadzące do uzyskania pełni zdrowia jest już zdecydowanie za późno.
Jedynym właściwym postępowaniem jest terapia choroby alkoholowej w okresie, gdy nie ma jeszcze jej powikłań.
Pozdrawiam

Alkohol źle wpływa na cały organizm, nie tylko wątroba cierpi. Zagrozona jest chocby trzustka i układ krążenia, depresja ale oczywiście nie tylko. Proszę obejrzec ten krótki film.

https://www.youtube.com/watch?v=vYrMHFtWRsg

Stan zdrowia będzie sie pogarszał, bez zaprzestania picia lub choćby jak najszybszego zastosowania Programu Ograniczania Picia w celu zredukowania szkód. Niewykluczone, że wyniki badań mogły się zmienić. Nalezy się badać regularnie.

Proszę namawiać na terapię! W Polsce sa juz dotępne Programy Ograniczania Picia chociaż najlepsza jest oczywiście terapia nakierowana na absynencję.