Jakie choroby powodują upławy?

Mam 25 lat. Od 10 lat mam upławy (obfite, koloru żółto - zielonego) i leczyłam się sama, różnymi domowymi sposobami i lekami bez recepty. Początkowo jako nastolatka bardzo wstydziłam się iść do lekarza, a później to już po prostu bałam się co mi dolega.
29 marca byłam po raz pierwszy u ginekologa. Pani doktor powiedziała, że układ rozrodczy ok. Współżyję, więc zbadała mnie poprzez wziernik do pochwy. Nie pobrała cytologii, bo nie miałam ukończone 25 lat. Ręką zbadała jajniki (tak myślę!) i powiedziała, że wszystko jest dobrze, a ta infekcja to banalne schorzenie i zapisała mi 1 opakowanie G**** (preparat bakteriobójczy, pierwotniakobójczy i grzybostatyczny) 250 mg + 100 mg tabletki dopochwowe i C***** (lek przeciwgrzybiczy)100 mg tabletki dopochwowe. Miałam je brać na przemian na noc.
Pani doktor powiedziała, że to przejdzie. No i nie przeszło. Dodatkowo przed wizytą jak i teraz mam bóle brzucha, kłucia, czuję to tak jakby to były jajniki, gdy szybko siadam lub wstaję, czasem gdy chodzę. Do tego bóle menstruacyjne dość silne. Pani doktor o tym mówiłam, ale odpowiedziała, że tam wszystko w porządku jest.
Boję się, że na takim zwykłym badaniu nie wykryła żadnej choroby, ale te 10 lat upławów mnie przerażają, boję się, że jestem chora na coś poważnego :(
Proszę o opinię, jakie choroby mogą powodować upławy i czy moje objawy mogą świadczyć o jakiejś chorobie?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Charakter upławów, które Pani zgłasza, wyraźnie wskazuje na infekcję w obrębie dróg rodnych. Leki, które zostały Pani przepisane, zastosowane zostały empirycznie, czyli bez zbadania, jaki dokładnie drobnostrój (lub drobnoustroje) Panią nękają. Szansa na powodzenie takiej terapii była duża, ale nie było to 100%. Ponieważ leczenie nie poskutkowało, radzę udać się ponownie do swojego lekarza, który tym razem zdecydować się może na pobranie wymazu z pochwy w celu wykonania posiewu. Badanie to, wraz z antybiogramem, przyniesie odpowiedź na pytanie o to, jaki lek będzie dla Pani najlepszy.

Bóle, które Pani odczuwa, mogą być związane ze zbliżającą się miesiączką lub np. torbielą jajnika (ta jednak zostałaby najpewniej wykryta w badaniu ginekologicznym, które było u Pani wykonane). Gdyby miała Pani dodatkowo gorączkę i czuła się osłabiona, można by ewentualnie podejrzewać zapalenie przydatków (jajowodów i jajników). Nieobecność tych objawów jest jednak uspokajająca. Proponuję poobserwować się jeszcze w ciągu najbliższych kilku cykli i, jeśli dolegliwości nie miną, ponownie zgłosić ten problem swojemu lekarzowi. Bóle te nie są w każdym razie najprawdopodobniej związane z upławami.

Pozdrawiam serdecznie!