Jakie choroby wywołują małą masę ciała?

Chciałabym się spytać jakie choroby mogą wywoływać małą wagę? Mam takie pytanie, ponieważ już tu pisałam i dostałam odpowiedź, że powinnam iść do lekarza, bo mogę być na coś chora. Taki argument powstał dlatego, że mam 13 lat, 162 cm wzrostu, a ważę 42 kg choć różnie, bo jak się ważę to mi troszkę skacze, tak najczęściej jest właśnie 41-42 kg, choć mam troszkę brzusia. Więc moje BMI wynosi pomiędzy 16-17. Bardzo proszę o odpowiedź, bardzo mi zależy. Z góry dziękuję!
13 LAT ponad rok temu

Witam,

Nie chciałabym Cię straszyć.
Być może po prostu masz bardzo sprawną przemianę materii, lub jesz niewiele.
Generalnie niewielka masa ciała może towarzyszyć np. zaburzeniom hormonalnym (nadczynności tarczycy), zespołom złego wchłaniania, jadłowstrętowi psychicznemu, bulimii (nie mogłam znaleźć Twojego pytania, dlatego nie pamiętam, czy opisywałaś epizody prowokowania wymiotów, czy też głodzenia się), przewlekłym chorobom zakaźnym, ale naprawdę nie ma sensu się nad tym zastanawiać.
Dla Twojego dobra warto udać się na konsultację.
Prawdopodobnie wszystko jest porządku tylko dostarczasz organizmowi niewiele kilokalorii.

Pozdrawiam ciepło