Jakie ćwiczenia można wykonywać przy zwyrodnieniu stawu i po operacji stawu biodrowego z powoduje dysplazji?

Dzień dobry. W dzieciństwie przeszłam operację stawu biodrowego z powodu jego dysplazji. W ostatnich latach okazało się w wyniku ww. wymienionej operacji pojawiły się u mnie początku zwyrodnienia stawu, poza tym mam problem z krętarzem (co ogranicza ruchomość mojej nogi) a także skośną miednicę. Chciałabym zapytać jakie ćwiczenia fizyczne mogę wykonywać przy ww. dolegliwościach aby nie pogłębić zwyrodnienia a przy tym utrzymać zdrowie i ładną sylwetkę. Dziękuję za odpowiedź.

Operacja w Pani przypadku zmniejszyła tempo narastania zwyrodnienia, ale staw nie jest w pełni sprawny. Może Pani uprawiać różne formy aktywności ruchowej ale bez obciążania stawów. Ogólnie powinna Pani unikać długotrwałego stania, nie jest wskazane bieganie, nie należy nadmiernie rozciągać odwodzenia. Pani aktywność powinna być ustawiona przez fizjoterapeutę. Pozdrawiam, Paweł Czarnocki